•  

    HallOfFameLogo

     

     

     

    1st Class - January 2, 2002
    Coach Lee Benjamin, 1954-66

    Basketball

     

    Tom Bell, 1965

    Basketball/Track

     

    Tom Muntz, 1956
    Basketball

     

    Murle MacKenzie-Breer, 1956

    Golf

     

    Betsy Nagelsen, 1972

    Tennis

     

    2nd Class - January 31, 2003
    Coach Tom Zachary, 1960-69
    Baseball

     

    Barbara Cooper-Frid, 1960

    Swimming

     

    Diane Shea-Williams, 1959

    Swimming

     

    Mark Hamilton, 1963

    Football/Track

     

    Charles Henry, 1983

    Football/Track/Basketball

    3rd Class - September 19, 2003
    Coach Ned Allen, 1957-81

    Swimming


    Coach Ed Evans, 1967-76

    Basketball


    Nila Jean Shea, 1957
    Swimming

     

    Thomas Gregory, 1956

    Basketball/Track/Football


    Thomas Hume, 1971

    Baseball


    Andre (Pip) Kirnes, 1979

    Track


    Enrico Maschino, 1956

    Swimming and Diving


    Micheal McShane, 1980

    Football/Wrestling/Track

     

    4th Class - February 4, 2005
    Coach John McLay, 1968-80

    Football


    Coach Mary Miller, 1967-80

    Swimming

     

    Jim Andringa,1961

    Basketball/Football/Track

     

    Tom Conolly, 1975

    Football/Wrestling/Baseball

     

    Kris Gagi 1966

    Swimming

     

    Doug Law, 1960

    Basketball

     

    Marshall Lester, 1974

    Basketball

     

    Phil Rizzo, 1981

    Wrestling

     

    5th Class - January 31, 2006
    Coach Larry Rudisill,Sr., 1968-89

    Baseball


    Coach Joan Vernotzy, 1971-86

    Golf

     

    Doc B.B. Slaughter, 1954-97

    Physician


    Bruce Buck, 1970

    Football/Basketball

     

    James Hartley,1974

    Swimming and Diving

     

    Mike Haskell, 1968

    Basketball

     

    Ron Haskell, 1970

    Basketball

     

    Craig Knight, 1971

    Basketball/Baseball/Football

     

    Craig Pippin, 1973

    Baseball/Basketball

     

    Joe Wickline, 1977

    Football/Wrestling/Track

     

    6th Class - January 26, 2007
    Coach Dan Crum, 1955-84

    Football/Swimming/Baseball

     

    Coach Herb Dixon, 1971-86

    Football/Basketball

     

    Ken Betz, 1981

    Golf/Soccer

     

    Steve Bond, 1980

    Track

     

    Tony Brown, 1984

    Basketball

     

    Valerie Jenkins Brimm, 1980

    Track

     

    Dan Topping, Sr , 1966

    Football/Basketball

     

    Jim Valenty, 1968

    Baseball

     

    7th Class - January 25, 2008
    Rick Bowers, 1968

    Track/Football/Basketball

     

    Hank Brautigam, 1979

    Swimming

     

    Dee Brown, 1978

    Basketball/Tennis

     

    Steve Buck, 1963

    Basketball/Baseball

     

    Sharon Duncan, 1978

    Swimming

     

    Don Palmer, 1960

    Football/Basketball

     

    Dorothy Rhodes, 1983

    Cross Country/Track

     

    Jim White 1960

    Football/Basketball

     

    8th Class - January 24, 2009
    Coach David Derrick, 1970-80

    Track/Cross Country/Football

     

    Holly Ackett, 1985

    Track/Cross Country

     

    Tom Brady, 1985

    Wrestling/Cross Country

     

    Larry Hawkins, 1959

    Basketball/Football/Baseball

     

    Peter Lowry, 1970

    Baseball

     

    David McDaniel, 1987

    Swimming

     

    April O’Berry, 1985

    Track/Cross Country

     

    Steve Rippley, 1972

    Baseball/Basketball

     

    David Spivey, 1979

    Track

     

    Frank Wren, Jr., 1976

    Baseball

     

    9th Class - January 30, 2012
    Coach Bill Dudley, 1969-2006

    Wrestling/Football/Cross Country

     

    Susan Haynie-DeHaan, 1984

    Track

     

    Nick Hockett, 1969

    Football/Basketball

     

    Donald Lovett, 1976

    Basketball

     

    Paul Jenkins, 1954-1972

    Athletic Director

     

    John Marshick, 1959

    Football/Baseball

     

    Rick Rodriguez, 1971

    Football

     

    Joel Samon, 1968

    Football/Baseball

     

    George Tanase, 1979

    Tennis

     

    Andrew Mordacai Walker, 1977

    Track

     

    10th Class - January 29, 2011
    Coach Jerry Austin, 1980-2007

    Football

     

    Jeff D’Amico, 1993

    Baseball

     

    Pat Higney, 1978

    Wrestling

     

    Marilyn Marshick, 1957

    Softball/Volleyball

     

    Keith Smith, 1973

    Basketball

     

    Tom Steck, 1967

    Basketball

     

    David West, 1992

    Diving

     

    11th Class - January 28, 2012
    Coach Scott Miller, 1980-90

    Baseball

     

    Fran Bourdeau, Jr., 1965

    Basketball/Golf

     

    Tom Fisher, 1961

    Basketball

     

    Marty Gilkes, 1967

    Football/Baseball

     

    Bill Kopecky, 1970

    Tennis

     

    Denny Lyons, 1962

    Golf

     

    Dana Dutcher, 1986

    Swimming

     

    12th Class - January 26, 2013
    Jacqueline Hooker, 1993

    Track


    Joanne James, 1979

    Track

     

    Neil Martin, 1956

    Baseball

     

    Ed Prescott, 1967

    Baseball

     

    Brad Snyder, 2003

    Swimming

     

    Carlton Williams, 1976

    Basketball

     

    13th Class - January 25, 2014

    Coach Don Keller Football/Basketball

     

    Tammy Buckles Cornell, 1994

    Softball/Volleyball

     

    Scott Crider, 1996

    Golf

     

    Wallace Guthrie, 1956

    Swimming

     

    Donald Pendley

    Baseball

     

    Pat Sargeant, 1971

    Swimming/Volleyball

     

    Robert “Butch” Stewart, 1957

    Football

     

    Christopher Stiles, 1962

    Baseball

     

    14th Class - January 31, 2015
     
    Coach Ty McCraw, Soccer
     
    Charley Davis, 1966
     
    Basketball/Baseball
     
    Ralph Dudley, 1974
     
    Basketball
     
    Jim Murphey, 1965
     
    Basketball
     
    Rick Rados, 1955
     
    Football
     
    Doug Waechter, 1999
     
    Baseball/Football 
    15th Class - January 30, 2016
     
    Jessie Bardin Sereda, 2006
     
    Swimming
     
    Bill Childress, 1956
     
    Football
     
    Jeff Storck-Hinkley, 1998
     
    Wrestling/Football
     
    Larry Holly, 1966
     
    Baseball/Basketball
     
    Megan Romano, 2008
     
    Swimming
     
    Harold Wells, 1963
     
    Baseball
    16th Class--Inducted January 28, 2017
     
    Coach Dennis Crider
     
    Golf/Football/Track
     
    Coach David Redding
     
    Basketball/Track/Athletic Coordinator
     
    Selwyn Brown, 1983
     
    Football/Basketball
     
    Robert Langston, 1996
     
    Basketball
     
    Aaron Leitner, 1992
     
    Wrestling
     
    Peter Wells, 1973
     
    Golf 

     17th Class--Inducted January 27, 2018

    Bill Bond Jr., 1965

    Basketball

    Bobby Byrd, 1987

    Football

    Coach Bill Burrows

    Swimming

    Craig Lefferts, 1975

    Baseball

    Evelyn Finklea, 1993

    Swimming

    Sean Miller, 1998

    Soccer

     18th Class-- Inducted January 26, 2019

    Gordon "Skip" Cutting, 1961

    Football/Basketball/Baseball/Track & Field

    Nick Mina, 1990

    Swimming

    Jordan Raynovich, 2002

    Swimming

    Angela Thomas, 1986

    Basketball

    Russel Tyson, 2002

    Football/Track & Field

    Mark Wiszowaty, 1976

    Football/Wrestling/Baseball

    19th Class--Inducted January 25, 2020
     
    Shawn Austin, 1993
    Football/Baseball
     
    Katy Booth-Davis, 1991
    Swimming
     
    Michelle Jelks-Early, 1996
    Track & Field
     
    Dan Kerrigan, 1998
    Baseball/Swimming
     
    Asmir Pervan, 2003
    Soccer
     
    Dorian Speaker, 1997
    Football/Wrestling