Discovery Nights

  • Schools with Application Programs will hold Virtual Discovery Nights October 28 through December 18.  All Discovery night events start at 6:00 p.m. unless indicated.

    For more information on the specific details for each program, please visit the school's website. 

  • ELEMENTARY SCHOOL ELEMENTARY SCHOOL PROGRAMS DATE & LINK 
    Bay Point  Center for Advancement of the Sciences and Technology Nov. 19
    Bay Vista Fundamental Fundamental Elementary Dec. 8
    Curtis Fundamental  Fundamental Elementary Dec. 8
    Douglas L. Jamerson  Center for Mathematics and Engineering Dec. 3
    Elisa Nelson  Center for Gifted Studies* Dec. 9
    Elisa Nelson  Center for Literacy Innovation TBD
    Garrison-Jones  Dual Language Immersion Program Nov. 11
    Gulf Beaches Center for Innovation and Digital Learning Dec. 15
    Gulfport Montessori Academy Jan. 7
    James Sanderlin K-8 IB World School IB Primary Years Programme Nov. 7
    Kings Highway  Center for Digital Learning and STEAM Nov. 10
    Lakeview Fundamental Fundamental  Dec. 1 
    Lakewood  Center for Creative Arts, Health and Wellness Dec. 3
    Madeira Beach Fundamental (K-8) Fundamental (K- 8) Nov. 20  Join Microsoft Teams Meeting
    Melrose Center for Communications, Journalism and Multimedia Studies Nov. 5
    Midtown Academy Center for Cultural Arts Dec. 8
    Midtown Academy Center for Gifted Studies* Dec. 9
    Mildred Helms Elementary IB World School IB Primary Years Programme Nov. 10
    Pasadena Fundamental Fundamental Dec. 10
    Perkins Center for the Arts and International Studies Nov. 10
    Ridgecrest  Center for Gifted Studies* Dec. 9
    Sandy Lane  Conservatory for the Arts Nov. 17
    Tarpon Springs Fundamental  Fundamental Dec. 2
    MIDDLE SCHOOL  MIDDLE SCHOOL PROGRAMS DATE & LINK
    Azalea  Academy of Engineering Nov. 9
    Bay Point Center for Advancement of the Sciences and Technology Dec. 9 
    Clearwater Fundamental  Fundamental  Dec. 3
    Dunedin Highland  Center for Gifted Studies* Nov. 18
    East Lake  Academy of Engineering Nov. 12
    James Sanderlin K-8 IB World School  IB Middle Years Programme Nov. 12
    John Hopkins Center for Gifted Studies Nov. 18
    John Hopkins Center for International Studies in the Arts and Multimedia Journalism Dec. 10
    Largo IB Middle Years Programme Dec. 3
    Madeira Beach Fundamental (K-8) Fundamental (K- 8) 

    Oct. 28  Join Microsoft Teams Meeting

    Morgan Fitzgerald  Center for Gifted Studies* Nov. 18
    Pinellas Park Cambridge Pre-Advanced International Certificate of Education (Pre-AICE) Dec. 1  5:30 PM
    Tarpon Springs Cambridge Conservatory for Academics and the Arts Dec. 9 & Jan. 12
    Thurgood Marshall Fundamental  Center for Gifted Studies* Nov. 18
    Thurgood Marshall Fundamental   Fundamental Dec. 2
    Tyrone  Center for Innovation and Digital Learning Jan. 7
    HIGH SCHOOL  HIGH SCHOOL SCHOOL PROGRAMS DATE & LINK
    Boca Ciega   Center for Wellness and Medical Professions Nov. 4
    Boca Ciega  Fundamental School-within-a-school Nov. 4
    Clearwater  Cambridge Advanced International Certificate of Education (AICE)* Nov. 16  6:00- 7:00 PM
    Clearwater   Center for International Culture and Commerce Nov. 16  7:00- 8:00 PM
    Countryside  Institute for Science, Technology, Engineering, and Mathematics (iSTEM) Nov. 5
    Dunedin  Academy of Architecture, Robotics, and Construction Technologies Nov. 12
    Dunedin  Fundamental School-within-a-school Nov. 12
    East Lake   Academy of Engineering Nov. 10
    Gibbs  Business Economics Technology Academy (BETA) Dec. 2
    Gibbs  Pinellas County Center for the Arts (PCCA)* Dec. 1
    Hollins  Academy of Entertainment Arts Nov. 9
    Hollins Cambridge Advanced International Certificate of Education (AICE)* Nov. 9
    Hollins  Culinary Arts Academy Nov. 9
    Lakewood  Academy for Aquatic Mgmt. Systems & Environmental Technology (AMSET) Nov. 13
    Lakewood  Center for Advanced Technology (CAT) Nov. 13
    Lakewood  Center for Journalism and Multimedia Nov. 13
    Largo  Exploring Careers and Education in Leadership (ExCEL) Nov. 11
    Largo International Baccalaureate (IB)*  Nov. 18
    Northeast  Academy for Culinary Arts Nov. 16
    Northeast  Academy of Finance Nov. 16
    Northeast  Academy of Information Technology Nov. 16
    Northeast  Automotive Manufacturing Technology Center Nov. 16
    Osceola Fundamental  Fundamental Dec. 9
    Palm Harbor University Center for Wellness and Medical Professions Nov. 4
    Palm Harbor University  International Baccalaureate (IB)* Nov. 4
    Pinellas Park  Criminal Justice Academy Nov. 12
    Pinellas Park First Responders: National Guard Center for Emergency Mgmt. Nov. 17
    Richard O. Jacobson Tech High Building Construction Technology  Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Commercal and Digital Arts Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Electricity Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Game and Sim Programming Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Marine Mechanics Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Nursing Dec. 1
    Richard O. Jacobson Tech High Veterinary Sciences Assistant Dec. 1
    Seminole Center for Education and Leadership (CEL)  Nov. 19
    St. Petersburg High Center for Construction Technologies Nov. 18
    St. Petersburg High International Baccalaureate (IB)* Dec. 3
    Tarpon Springs Cambridge Advanced International Certificate of Education (AICE)* Nov. 11 
    Tarpon Springs Jacobson Culinary Arts Academy  Nov. 11 
    Tarpon Springs Leadership Conservatory for the Arts  Nov. 11 
    Tarpon Springs Veterinary Science Academy  Nov. 11 

    *Entrance criteria required